5 tipů pro správný výběr vestavěné skříně
Vestavěné skříně se staly přirozenou součástí každé domácnosti díky své schopnosti ukrýt ve svých útrobách množství věcí. Optimálně využívají prostor, umožňují dokonalé využití hluchých míst jako jsou šikminy, kouty a výklenky. Z mohutných nezajímavých kolosů se dnes staly krásky, které nabízejí nesčetné barevné a materiálové kombinace rámů, výplně dveří, zrcadel a skel. Uvažujete nad vestavěnou skříní? Nechte si poradit!
1. Důkladné plánování
Rozhodli jste se, že si pořídíte vestavěnou skříň? Než zavoláte firmu, zamyslete se, kam ji chcete umístit, co všechno do ní potřebujete uložit. Kapacitu skříně dimenzujte podle počtu osob, které ji budou využívat, ale myslete také na další „drobnosti“, jako jsou sportovní potřeby, sezónní oblečení, kufry, deky atd..
Nejčastěji se šatní vestavěná skříň umisťuje do ložnice, kde slouží všem členům domácnosti. V obývacím pokoji se použije verze s otevřenými policemi, do kterých můžete uložit dekorativní předměty či knihy. Za její posuvné dveře můžete dokonce šikovně ukrýt domácí pracovnu . Viac zde: http://www.banaby.cz/knihovny-a-police
2. Výběr materiálu a vhodných dveří
Korpus skříně se vyrábí z dřevotřísky upravené dýhou, ale výjimkou nejsou ani celodřevěné skříně z masivu. Při výběru materiálu vestavěné skříně se neřiďte pouze tím, co se vám líbí. V úvahu vezměte účel, pro který bude skříň sloužit. Do frekventovaných prostorů – předsíní a dětských pokojů jsou vhodné odolnější materiály, například lamino.
Ideální a nejčastěji používané jsou posuvné dveře, které výrazně šetří prostor. Dveře však mohou být i skládací či kombinované. Základem posuvných dveří je ocelový nebo hliníkový rám, do kterého se zapustí požadovaná výplň – lamino, dřevo, dýha, sklo, zrcadlo. Hliníkové rámy mají vyšší nosnost, jsou lehké, pevné, odolné a trvanlivé, jejich používání je téměř bezhlučné.
3. Sladění vzhledu s interiérem
Vzhled skříně by měl ladit s ostatním interiérem, jinak bude působit doslova jako pěst na oko. Výplně dveří jsou dekorativním prvkem, nejednou dokonce uměleckým dílem. Velké plochy výborně slouží k umístění fotografií a výtvarných děl. Na výběr je široký výběr barevných materiálů – melaminové a dýhované desky, cestovní postýlky, zrcadla, lakované a pískované sklo.
Stále oblíbenější je používání přírodních materiálů – ratanový výplet, dveře z bambusového proutí. Hliníkový rám umožňuje vzájemné kombinace různých výplní – dřevotřísky se zrcadlem a sklem. Na oblíbenosti neztratili ani zrcadlové plochy, které prostor opticky zvětšují a prosvětlují.
4. Vnitřní vybavení
Správně vnitřní vybavení skříně je nejdůležitější, aby vestavěná skříň sloužila tak jak má. Vnitřní vybavení mohou tvořit různé hluboké police, zásuvky, tyče, sklopné věšáky, drátěný program (koše otočné, výsuvné), stavebnicový systém, které by měly být umožnit co nejlepší využití úložného prostoru.
Odkládací plochy je vhodné rozdělit do jednotlivých výškových zón. Do výšky očí uložíme nejpoužívanější věci, sezónní a zřídka používané věci do zón pod 50 a nad 170 cm. Ve vestavěné skříně by mělo najít místo i pro pracovní pomůcky domácnosti – vysavač, žehličku, žehlící prkno.
5. Doporučení a záruka
Na závěr malá, ale nejdůležitější rada. Při výběru vhodné firmy se poraďte se spokojenými „zákazníky“ – svými přáteli, známými. Jejich spokojenost je nejlepším doporučením ke koupi vhodné vestavěné skříně. Rozhodující nemá být cena, ale kvalita. Firma, která vám bude vestavěnou skříň realizovat je povinna poskytnout zákonnou záruku minimálně dva roky.